18 wrz 2016

Prosty "Mosfet" ASGCzym jest Mosfet ?
Mosfet, to nazwa rodzaju tranzystora.
W przypadku ASG układ pełni rolę podobną do przekaźnika, odciążając styk spustu wyzwalającego strzał.

Co daje instalacja Mosfetu ?
Na forach można znaleźć różne opinie na temat instalacji "Mosfetu".
Z elektronicznego punktu widzenia, instalacja "Mosfetu", wyeliminuje powstawanie łuku elektrycznego na styku spustu. Działa jak przekaźnik półprzewodnikowy, który przełączy prąd rzędu kilku/kilkunastu Amperów pobieranych przez silnik nie powodując efektu "słabego styku" i wyiskrzania. W efekcie styk spustu będzie nam służył znacznie dłużej, a moc silnika będzie zawsze maksymalna.


Rodzaje prezentowanych Mosfet'ów:
Mosfet AB - Najlepszy Mosfet. Dzięki zastosowaniu dwóch tranzystorów układ potrafi wyhamować silnik natychmiast po oddaniu strzału. Zapobiega to efektowi naciągnięcia sprężyny do połowy przed oddaniem kolejnego strzału. Płytka przystosowana do złącz modelarskich Deans-T.

Mosfet Standard - Najprostszy Mosfet. Nie posiada hamulca, i składa się tylko z jednego tranzystora.
Płytka przystosowana do złącz modelarskich Deans-T.

Mosfet Standard Mini - Najprostszy Mosfet. Nie posiada hamulca, i składa się tylko z jednego tranzystora. Płytka ma niewielkie rozmiary, dzięki temu można z powodzeniem stosować ją do replik, w których jest mało miejsca. Do płytki należy przylutować przewody z silnika, baterii, i spustu.
Wskazówki montażowe:
Swoje egzemplarze wykonałem na wytrawionych płytkach PCB.
Układy jednak są na tyle proste, że bez problemu można wykonać je na kawałku płytki uniwersalnej, lub w tzw pająku. Należy zwrócić uwagę na to by połączenia, przez które przepływa duży prąd były solidne. Po zmontowaniu układu warto jest zabezpieczyć go przed wilgocią bezbarwnym lakierem (np. do paznokci).
Prezentowane układy zostały wykonane na podstawie materiałów pochodzących ze strony http://www.airsoftmechanics.com/


>> Download <<