2 sty 2017

Terminal HPt5300 - energooszczędny PC


Kilka lat temu, zakupiłem Terminal firmy HP, który służył jako mały domowy serwer.
Jako że do dziś świetnie się spisuje (tyle że już jako serwer www), postanowiłem opublikować
opis przystosowania go do pracy jako zwykły komputer. Terminal ten to w gruncie rzeczy bardzo energooszczędny, i super tani (ok 30zł!) komputer z architekturą x86, do którego można podłączyć normalny monitor VGA, myszkę, klawiaturę, kamerkę, sieć LAN itp...
Urządzenia nie można traktować jako alternatywy dla komputera domowego ze względu na parametry, lecz można znaleźć dla niego wiele zastosowań - szczególnie dla elektronika.Parametry:
Procesor: Transmeta Crusoe TM5600 533 MHz
Pamięć RAM: 64MB 
Grafika: ATI Rage XC with 8-MB SDRAM
Gniazda: 4x USB 1.1 ; LAN ; Audio IN/OUT, VGA
  Jaki system można zainstalować?
Mój egzemplarz oryginalnie wyposażony był w pamięć Flash 32MB, na której zainstalowany był WindowsCE. Jak wiadomo jest to system o bardzo wąskim zastosowaniu, a programy muszą być pisane specjalnie pod niego. Wbrew temu co znalazłem w internecie postanowiłem że postawię na nim WindowsXP, bo procesor terminala to przecież zwykły x86.
Do tego celu przygotowałem sobie bardzo okrojoną instalację WindowsXP którą stworzyłem za pomocą programu nLite.
Zwiększenie pamięci.
Na znanym portalu aukcyjnym można znaleść dedytkowaną do terminali pamięć flash o pojemności 1GB, co w zupełności wystarcza na instalację systemu. Ja w celach testowych zainstalowałem kartę pamięci CF, która pracuje jako dysk twardy. Nie jest ona zbyt szybka (mimo tego że na naklejce napisane jest inaczej :P) ale działa bez problemu już od wielu lat. Adaptacja karty wymaga specjalnej przejściówki CF->IDE. Ja zakupiłem przejściówkę kontową. W celu jej zamontowania, musiałem wyciąć w obudowie prostokąt (wejście na kartę pamięci), wypiłować w płytce przejściówki rowek, oraz przesunąć gniazdo baterii biosu - co wymagało lutowania (przedłużenie nóżek gniazda).


Instalacja systemu na karcie pamięci CF 
Dokładna instrukcja przystosowania karty pamięci, oraz instalacji systemu Windows XP wraz z wszystkimi potrzebnymi plikami zamieszczona jest w poniższym załączniku. Instalacja na dedykowanej pamięci osbywa się standardowo.


>> Download <<