9 lis 2015

Modyfikacja laminatora Lervia KH 4410

Podstawowymi narzędziami do tworzenia płytek PCB metodą termotransferową jest drukarka laserowa, papier kredowy oraz żelazko. Metoda ta jest jednak problematyczna i wymaga wprawy, by nagrzać płytkę równomiernie - jest to bardzo trudne. Doskonałą alternatywą dla żelazka jest laminator, który nagrzewa płytkę zawsze równomiernie i to z obu stron jednocześnie. Poniżej przedstawiam skrócony opis modyfikacji laminatowa Lervia KH 4410.Co będzie potrzebne?:

- kawałek tekstolitu o grubości 4,3mm (ja użyłem 6mm bo taki miałem)
- 3 długie śruby M5
- nakrętki samokontrujące (9szt)  i podkładki (9szt)  M5
- 4 podkładki  M8
- rezystor 4,7k/ 0,25W


Opis modyfikacji:

Zaczniemy od wykonania nowych panewek z tekstolitu. Jest on odporny na wysoką temperaturę,
a zarazem ma właściwości ślizgowe, co jest idealnym rozwiązaniem w tym przypadku.
Wiercąc otwory w tekstolicie należy starać się by były one wywiercone zgodnie z szablonem. Niewielkie przesunięcia nie powinny sprawić problemu. Najważniejsze żeby otwory nie były wywiercone pod kątem – w tym celu konieczna jest wiertarka stołowa. Następnie zabieramy się za zamianę panewek nie zapominając o założeniu 4 podkładek M8 na osie wałków które skasują luzy na boki (zdjęcie 2). Po zakończeniu montażu panewek należy wyregulować śruby tak by zębatki dolegały do siebie równolegle, całą powierzchnią, i nie wytwarzały dziwnych dźwięków podczas pracy. Teraz przyszła kolej na elektronikę.
Zacznijmy od pozbycia się bezpieczników termicznych – po modyfikacji zadziałały by niemalże natychmiast.
Są one wsunięte w górny i dolny profil aluminiowy. Należy je usunąć, a przewody grzałek przylutować bezpośrednio do wtyczek. Kolejną czynnością jest wymiana rezystora R17 na 4,7kΩ / 0,25W. Podmiana ta znacznie podniesie temperaturę grzałek. Ostatnią już modyfikacją jest przycięcie górnej pokrywy – gdyby została, mogłaby się stopić.
Skrócona instrukcja użytkowania:

Po ustawieniu przełącznika na temperaturę 125st rozpocznie się nagrzewanie. Gdy zaświeci się zielona dioda OK urządzenie jest gotowe do pracy. Należy pamiętać, że po zakończeniu pracy, przełącznik należy przełączyć w pozycję Cold i wyłączyć urządzenie z prądu, dopiero wtedy gdy ponownie zaświeci się zielona dioda OK – w przeciwnym wypadku grzałki lub wałki mogą się spalić.

Oto najmniejsza płytka którą udało mi się wykonać za pomocą laminatora (układ w obudowie SC70).
Najcieńsze ścieżki mają grubość zaledwie 0,3mm. Na zdjęciu nie bardzo widać, ale jakość płytki jest naprawdę idealna jak na warunki domowe.


Uwaga! Urządzenie zostało pozbawione bezpieczników termicznych, 
co może doprowadzić nawet do pożaru! Nigdy nie pozostawiaj pracującego urządzenia bez nadzoru! W urządzeniu występują bardzo gorące elementy o otwartym dostępie. Zachowaj szczególna ostrożność! Grozi poparzeniem!


>> Download <<